Historie Levi’s 501 džínů: výročí 150 let

V dnešní době, kdy obchody představují každou chvíli nové kolekce, je těžké si představit, že by nějaký módní kousek zůstal trendy déle než desetiletí. Padesát let už je výkon. Sto let je vzácnost. A co teprve 150 let? To je prostě nevídané. Právě ikonické džíny Levi’s 501 oslavily letošní léto výročí sto padesáti let a upevnily tak své místo v historii módy.

Podle časopisu TIME, který byl v roce 1999 nazván „módní položkou 20. století“, lze s jistotou říci, že většina lidí má nějaký druh spojení s klasickou siluetou definovanou knoflíkovými poklopci a džínovinou. Od té doby se nic nezměnilo. Kořeny 501 sahají až k dělnickém oděvu a přispívají tak všestrannosti. Levi’s 501 jsou zkrátka džíny, které vydrží. Zpočátku se kladl důraz na fyzickou výdrž než stylistickou. Ovšem tak hluboké kořeny ve funkčnosti a odolnosti se přirozeně promítají do estetiky a stylu.

Levis

1873-1900

Bylo to datum, kdy 20. května obdrželi oděvní a látková společnost Levi Strauss and Company a krejčí Jacob Davis (který byl také klientem) patent na kalhoty zdobené nýty, které slibovaly pevnější a trvanlivější nošení pro outdoorové pracovníky. Jacob Davis je v podstatě původním tvůrcem 501, které navrhl pomocí látky, kterou koupil od Levi’s.

Příběh o vytvoření kalhot začíná o něco dříve, v roce 1872. Bylo mnoho pracujících horníků, lovců a mužů, kteří potřebovali tvrdé a pevné kalhoty. A tak Jacob Davis vytvořil jedny takové pevné kalhoty, protože si jeho žena stěžovala, že si neustále všechny kalhoty roztrhá. Popularita kalhot začala v sousedství stoupat a Davis začal dostávat další a další zakázky. Napsal tedy dopis Levi Straussovi, že nestíhá držet krok s poptávkou, a tak Davis pozval společnost k patentování džínů.

A zbytek, jak se říká, je historie. Prostorné kalhoty s rovnými nohavicemi, které původně měly jedinou zadní kapsu, získaly svůj titul 501 až v roce 1890, kdy společnost poprvé použila číslo 501 k rozlišení nejvyšší kvality džínoviny.

1900-1940

V roce 1901 byly oficiálně představeny overaly a také se přidala druhá zadní kapsy. Podle Levi’s je obojí pravděpodobně způsobeno požadavky spotřebitelů nebo posun v tehdejší pánské módě. Asi o 20 let později byly k celkovému stylu přidány poutka na opasek.

Ve 30. letech 20. století byly oficiálně vytvořeny první dámské modré džíny, nazvané Lady Levi’s Lot 701, původně navržené pro ženy žijící na rančích a farmách. Lidé cestovali na Západ. Ranče byly oblíbené. Lidé chtěli vidět koně a převléknout se za kovboje. Netrvalo dlouho a módní svět si toho všiml. Pokud se tedy i nyní chystáte na ranč či milujete kovbojský styl oblékání, pořiďte si dámské Levis a prezentujte se jako pravá kovbojka.

Během okamžiku se džíny této značky objevily ve špičkových obchodech na Páté Avenue v New Yorku. Lidé si džíny začali kupovat pro kovbojský look, už to nebyly pouze pracovní kalhoty. Tento americký trend a životní styl byly pravděpodobně silně ovlivněny západními filmy. Například herec John Wayne, ve filmu Přepadení (1939), nosil 501.

John Wayne levis
John Wayne v 501

1940-1960

Druhá světová válka přinesla pro Levi’s a zbytek světa obecně velké změny. Značka musela snížit užití materiálu, jako byl například kov. Levi’s udělal některá klíčová rozhodnutí, jako odstranění přezky zadního pásu. Toto období také znamenalo posun v módě, protože mnoho žen chodilo pracovat do továren a denně se spoléhaly na robustní džínovinu, která je chránila před svářečskými pracemi. To přivedlo 501 do centra pozornosti a staly se každodenním praktickým základem šatníku.

Po válce, v roce 1947, debutovaly 501 na první celoamerické módní přehlídce, kterou navrhl Adolph Schuman, prezident Asociace výrobců a velkoobchodníků v San Franciscu. Módní přehlídka se konala v Paříži. Prezentace si kladla za cíl představit evropskému publiku neformální kalifornské oblečení. Přehlídka, která se konala ve Velkém tanečním sále hotelu Georges V, měla obrovský úspěch. Levi’s poslal na ranvej dvojčata Patricii a Priscillu Emery, která předváděla Levi’s s kovbojskými klobouky a saténovými košilemi. Představte si tu událost, kde módními trendy jsou módní šifonové plesové šaty a dvě mladé ženy si vyjdou na módní ranvej v americkém kovbojském oblečení. To pro Evropu znamenalo převrat a přehlídka v publiku vyvolala nadšení.

Patricii a Priscillu Emery

V 50. letech se modré džíny staly mezi ženami všestranným stylovým základem, inzerovaným jako „chytré a praktické“. Filmové hvězdy, jako Marilyn Monroe, nosily ve filmech také Levi’s. Marylin můžete vidět v leviskách ve filmu Mustangové.

Marylin Monroe levis

1960-2000

Koncem 50. a počátkem 60. let získal denim prvky podrážděnosti, z velké části opět díky celebritám, jako je James Dean a Marlon Brando. 501 na sebe vzaly malý nádech rebelie. Tento faktor se postupně vyvíjel, když hudebníci jako Elvis Presley, The Rolling Stones a Patti Smith udělali z džínů nepostradatelný kousek ve svém šatníku.

Elvis Presley levis

70. léta

Levi’s 501, okouzlené americkou kulturou a módou, se staly v 70. letech 20. století žhavým zbožím mezi mládeží v Sovětském svazu. Během studené války si je lidé vyměňovali, protože koupě byla zakázána. Za železnou oponou jste si kalhoty nemohli koupit. Džíny tedy představují symboliku svobody.

Levis soviet

80. léta

V roce 1981 byla Lady Levi’s minulostí a značka oficiálně uvedla na trh 501 džíny pro ženy prostřednictvím slavné reklamy „Travis“.

Levis reklama

Do této doby se džíny plně zabydlely ve všech šatnících. Hudební hvězda Bruce Springsteen si oblékl 501 na obalu svého alba Born in the USA. Technický gigant Steve Jobs spojil denim se svým typickým černým rolákem.

Steve jobs levis
Steve Jobs

90. léta

V 90. letech naskočily na palubu supermodelky a hollywoodské hvězdy. Miláčci na dráhách jako Cindy Crawford, It-girls jako Winona Ryder a herci z Beverly Hills 90210 sáhli po svých 501 například při natáčení vysoce sledovaných reklam, akcí na červeném koberci až po nákupy na Rodeo Drive v Beverly Hills.

’00s

Na počátku roku 2000 se střih levisek upravil do širších rozměrů. Ovšem o pár let později, neustále měnící se trendový cyklus, vrátil siluetu zpět do štíhlejšího střihu. Fenomén skinny jeans, který dominoval v roce 2010, také dohnal ikonické kalhoty, když značka v roce 2017 uvedla na trh model 501 Skinny pro ženy. Vintage inspirovaná silueta zachytila ​​prvky klasického stylu a přidala elegantní štíhlejší nohavice.

Současnost

V současnosti je k dispozici několik verzí 501, které zahrnují různé generace – Levi’s 501 Original, 501 Mid-Thigh Short, 501 Knee Length Short a třeba 501 Cropped. Levi’s dokonce spolupracoval se značkami jako Re/Done na exkluzivních rekonstruovaných stylech klasických džínů. Ale jádro tohoto praktického základu zůstává tak zřejmé, že pár 501 pravděpodobně kdykoli potkáte v davu. 501 jsou opravdu ikonou v módní branži.

Napište komentář k tomuto článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *