Fotografování oblečení může být tak jednoduché, jen je třeba vědět, jak na to. Správná technika focení je základ. Takže pojďme na to – jak nejlépe fotit oblečení, aby vypadalo skutečně dobře?
Jak fotit oblečení, když ho chcete prodat?
Dodržujte několik základních bodů a uvidíte, že vámi udělané fotky oblečení budou vypadat skvěle!
1. Přirozené světlo je nejlepší filtr
Než začnete ladit filtry, začněte tím nejdůležitějším – světlem. Přirozené denní světlo je váš nejlepší přítel. Nejlepší čas na focení? Ráno nebo pozdní odpoledne, kdy je světlo měkké a nevytváří tvrdé stíny.

Tip: Pokud fotíte doma, postavte oblečení blízko okna. A vyhněte se přímému slunečnímu světlu, které může způsobit přesvícené oblasti a nechtěné odlesky.
2. Pověsit nebo položit?
Máte dvě hlavní možnosti focení oblečení – buď oblečení pověsíte, nebo ho položíte na rovný povrch.
Závěsné focení je opravdu perfektní pro kabáty, saka, šaty.
Použijte jednoduché ramínko a neutrální pozadí. Dbejte na to, aby se oblečení dobře srovnalo a nepůsobilo povislým dojmem.

Plošné focení je ideální pro trička, kalhoty, svetříky a obzvláště pak pro boty.
Položte oblečení na jednobarevný podklad (bílá, světlá dřevěná podlaha nebo látkový povrch). Upravte každý záhyb a ujistěte se, že oblečení vypadá rovně a úhledně.

Pozor: Zejména, pokud fotíte oblečení položené – vždy použijte žehličku nebo napařovač, aby bylo oblečení dokonale hladké. Pomačkané kousky na fotkách působí levně a neupraveně.
3. Model, figurína nebo focení jen tak?
Fotit oblečení na člověku mu dává tvar a ukazuje, jak skutečně sedí. Pokud nemáte modela, figurína je skvělou alternativou. Jestliže fotíte jen samotné oblečení, zkuste ho „vytvarovat“ pomocí srolovaných ručníků nebo výplně, aby vypadalo přirozeněji.
Myslete na to, že lidé koupí spíše oblečení, které vidí na někom, než-li jen tak položené. Všichni si oblečení nejraději ještě před koupí vyzkoušíme – a když ta možnost není, tak se shlédneme alespoň v postavě, na které oblečení vidíme. A když se nám líbí jak na ní sedí? Koupíme ho!

Tip: Pokud fotíte na sobě, vyberte neutrální pozadí a vyhněte se rušivým prvkům, které by odváděly pozornost od outfitu – viz bod č. 4.
4. Pozadí: Nepodceňujte sílu jednoduchosti
Pozadí může fotku buď pozvednout, nebo úplně zkazit. Zvolte jednobarevné, neutrální nebo jemně texturované pozadí. Bílá stěna, světlé dřevo nebo betonová zeď jsou skvělé volby.
5. Detaily dělají mistrovské fotky
Lidé chtějí vidět nejen celý kus oblečení, ale i jeho detaily – látku, texturu, zapínání, vzory. Přibližte se a vyfoťte tyto drobnosti.

Vždy se ujistěte, že světlo správně zachycuje detaily. Opět zdě platí pravidlo, že detaily daný kousek buď pozvednou nebo jej úplně shodí…
6. Úhly a kompozice: Trocha kreativity neuškodí
Pokud chcete oblečení prodat, musí vypadat dobře nejen daný kousek, ale i celá fotka. Nefoťte jen z jednoho úhlu Zkuste fotit shora, z boku, z mírného nadhledu nebo podhledu. Při focení oblečení na postavě experimentujte s pózami, pohybem a hrou se světlem.

Zkuste pravidlo třetin – umístěte oblečení nebo modela tak, aby byl lehce mimo střed, což působí přirozeněji a dynamičtěji.
7. Jednoduché úpravy jsou vítány
Že nejste zrovna mistry Photoshopu? To nevadí! I ta nejlepší fotka ale může vypadat lépe s lehkými úpravami. Stačí, když zvýšíte jas, kontrast, sytost barev,…
Vyhněte se přílišným filtrům, které mohou zkreslit skutečnou barvu oblečení. Pořád je nejdůležitější, aby oblečení působilo co nejrealističtějším dojmem.
Co NEDĚLAT: Nejčastější chyby při focení oblečení
Existuje i několik pravidel, která nedělat. Čemu se vyhnout, pokud chcete pěkné fotky?
- Špatné světlo – Žluté umělé světlo nebo přímé sluneční světlo dokáže pokazit barvy.
- Nepřehledné pozadí – Nikdo nechce vidět nepořádek v pokoji za vámi.
- Pomačkané oblečení – Ano, opravdu to vypadá špatně.
- Přílišné úpravy – Pokud váš červený svetr najednou vypadá oranžově, něco je špatně.
- Špatné úhly – Příliš shora, příliš zblízka, příliš z dálky – chce to vyvážený pohled.
Máte nějaký svůj oblíbený tip na focení oblečení?