Jak uvázat velkou, malou i tunelovou šálu?

V období podzimu a zimy je určitě skvělé doplnit svůj outfit šálou nebo šátkem. Jak ale takovou šálu uvázat, aby vám ji neodnesl vítr nebo jste se o ní nezachytli při vystupování v tramvaji? Tento článek vám přinese nejen dávku originality a vkusu, ale zařadíte se i do skupiny elegantních dam či šarmantních pánů.

Jak uvázat šálu?

V první řadě je potřeba si říct, k čemu si šálu chcete vzít a zda budete působit spíše elegantně nebo sportovně. Jestli je hlavním účelem šály ochránit vás před zimou nebo jestli má působit jako módní doplněk. Ke každému outfitu a typu šály se hodí jiný druh uvázání nebo chcete-li stylu nošení.

Jaké máme druhy šál a šátků?

 • Šál klasický – to je jednoduchý dlouhý kus látky, který se ovinuje nejčastěji kolem krku.
 • Velké šály – po volném nasazení sahají téměř až na zem a jejich plocha je velká.
 • Šátky – je oproti tomu kratší kus látky, který se obvykle nosí na hlavě nebo kolem krku. Je lehčí a jednoduší.
 • Šátky na hlavu – speciálně tvarované šátky, které se nosí na hlavě a mají vlastnosti čepice. Někdy nejdou ani rozvázat.
 • Šály infinity neboli česky kruhové – šály, které jsou ušité tak, aby se daly kolem krku dvakrát nebo vícekrát. Tvoří větší kruh, jsou oblíbené především u dam a podle potřeby zahřání se dají dát okolo hlavy 1x i 3x.
 • Šály plédové – šály, které jsou vyrobeny z měkkého materiálu, jako je flanel nebo pletenina, a jsou určené pro zahřátí. Jejich primárním cílem není módní doplněk, ale funkčnost.
 • Lehké šály – vhodné do letních měsíců, kdy spíše chladí a chrání před větrem.
 • Šály s fringy – šály, které mají na koncích ozdobné fringy, velmi podobné jako šály s třásněmi.
 • Šály s třásněmi – šály s na koncích uzavřené třásněmi.

Jak uvázat velkou šálu?

Velká šála se hodí spíše ke kabátu nebo k dlouhé zimní bundě tipy “parka”, než k velké péřové bundě. Pokud byste si totiž vzali velkou péřovou bundu a k tomu velkou šálu, z půlky se do ní zakryli, budete vypadat spíš jako sněhulák. Tento typ šály můžete uvázat například tak, že si necháte pouze krátké konce, a to jak po levé, tak po pravé straně. Zbylý a největší kus šály necháte viset do špičky. Také můžete použít šálu tak, že si ji přehodíte přes ramena a spojíte broží nebo jiným elegantním prvkem, aby vám dobře držela. Oboje vypadá velmi hezky a vkusně.

Další způsoby nošení

Klasickým a jednoduchým způsobem, je šálu pouze přehodit okolo krku a nechat viset volně dolů. Jedná se o signifikantní módní doplněk. Takto můžete nosit se zapnutým kabátem nebo i rozepnutým.

Krátké konce a šála okolo krku je typický příklad, co můžeme vidět v českých ulicích. Navíc takto uvázaná šála skvěle chrání před větrem nebo mrazivým počasím.

Některé způsoby bude lepší, když si ukážeme na fotkách a vysvětlíme si k čem se konkrétní uvázání hodí.

První styl uvázání se hodí spíše navrch kabátu, můžete si ale obléct pouze sako a takto uvázanou šálu, bude vás hřát a skvěle vypadat. Na druhé fotce, vidíme také poměrně známý styl, hodí se i vně kabátu a dobře prohřeje. Poslední fotka nám ukazuje delší konce a šálu kolem krku, dokola. Takto se hodí spíše vně kabátu.

A co tunelová šála?

Tunelová šála znamená, že oba konce jsou spojené dohromady, takže šála tvoří “kruh” či “kolo”, které si přehodíte přes hlavu. Z toho vyplývá název tunelová šála. V světě se pro tyto šály používá název infinity šály (jako nekonečné) a v České republice se zase setkáme často s označením kruhové šály, tak jako na našem e-shopu ZAKERI. Tato šála se v podstatě nedá nosit jinak, než tak, že si ji obmotáte (většinou dvakrát) okolo krku. Je vhodným pomocníkem do sychravého počasí. Hodí se spíše na nošení na vrchu kabátu, jelikož uvnitř by mohla tvořit nevzhlednou bouli.

Ani na pány bychom neměli zapomínat

Co se týká šály a jejího uvázání pro pány, můžete určitě vycházet z několika tipů, které jsme si již uvedli. Nejdříve si řekneme, jaký typ uvázání se pro pány určitě nehodí:

 • velká šála (obecně) není pro muže příliš vhodná
 • přehození přes ramena
 • tunelová šála, jakýkoliv vzor, není tím pravým
 • šály se zdobením (bambule apod.)
 • malý šátek, který je decentně uvázaný blízko u krku, toto je také doplněk spíše pro dámy

Jak tedy pánové?

Jednoduše shrneme: ležérně nechat viset šálu dolů, dát ji volně pod kabát či klasický dokola přehodit kolem krku. Dále můžeme nechat viset dlouhý kus šály a zbylou část přehodit přes rameno a nechat vlát na zádech. Vše si ukážeme jednoduše v galerii níže.

Všech těchto 6 způsobů, můžete pánové využít a nepotřebujete k tomu dlouhé hodiny strávené před zrcadlem.

Napište komentář k tomuto článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *