Co je bambusová viskóza a jaké má vlastnosti?

Bambusová viskóza získala v průběhu let na popularitě. Jedná se o všestrannou tkaninu s mnoha výhodami. Její jemnost a prodyšnost si oblíbilo mnoho lidí po celém světe. Přečtěte si, co je to bambusová viskóza a jaké jsou její vlastnosti.

Co je bambusová viskóza?

Tato tkanina se vyrábí z buničiny ze stromů, jako je eukalyptus, bambus apod. Bambusová viskóza vzniká díky procesu, na jehož konci se spřádá do látky.

Stonky bambusu se ponoří do alkalického roztoku, který rozloží jejich strukturu a tak se stanou poddajnými. Vzniká kaše, která se protlačí tryskou a následně ochladí. Ze vzniklého vlákna se následně odstraní alkalické rozpouštědlo. Po spředení lze z nití utkat látku – bambusovou viskózu.

Udržitelnost a ekologie

Bambus roste velmi rychle a některé druhy mohou vyrůst i přes půl metru za den. Díky tomu se stává tato rostlina vysoce obnovitelným zdrojem. Pokud jste tedy příznivcem udržitelné módy nebo uncycling, bambusová viskóza si vás získá.

Bambus navíc obsahuje antibakteriální biologické činidlo, díky kterému je přirozeně odolný vůči škůdcům, takže při jeho pěstování není za potřebí žádné chemie. Bambus navíc zlepšuje kvalitu vzduchu mnohem více, než spousta jiných rostlin.

Jaké má bambusová viskóza vlastnosti?

Bambusová viskóza je široce používána v textilním průmyslu. Nejen, že je pohodlná a prodyšná, ale také odolná a funkční. Má však spoustu dalších vlastností, které stojí za to zmínit.

1. Je velmi jemná k pokožce

Nejdůležitější vlastností této látky je její neuvěřitelná hebkost. Bambusová viskóza je proto perfektním materiálem pro citlivou pokožku. Z toho důvodu je proto ideální látkou pro výrobu pyžam, triček, ale i čepic.

2. Má termoregulační vlastnosti

Bambusová viskóza je lehká a vzduch v ní tak může jednoduše cirkulovat. Dá se nosit ve všech ročních obdobích, protože reguluje teplo – tzn. že v chladném počasí zahřeje a v teple naopak udržuje chladnější teplotu. Je ideální pro jógu, cvičení, zahradničení a spoustu dalších sportovních i jiných venkovních aktivit.

3. Nežmolkuje se

Nejen, že má oblečení z této tkaniny dlouhou životnost, ale je také pevné a odolné proti žmolkování! Nemusíte se tedy obávat, že po pár vypráních a častém nošení bude po několika týdnech na odpis. Oblečení z bambusové viskózy se svou kvalitou rovná dražším luxusním kouskům.

4. Její údržba je jednoduchá

Na rozdíl od jiných luxusních látek lze tento materiál jednoduše prát v pračce na jemný prací cyklus. Dokonce se dá sušit v bubnové sušičce. Není tedy potřeba žádné ruční praní ani chemické čištění. Další výhodou je, že se bambusová viskóza nemusí žehlit. Jakákoliv nedokonalost se dá rychle odstranit jejím napařením.

5. Je hypoalergenní

Mnoho lidí je alergických na bavlnu. Děje se tak kvůli chemikáliím, které se používají ve výrobním procesu. Bambusová tkanina se stává skvělou alternativou. V rámci jejího výrobního procesu se nepoužívají žádné škodlivé chemikálie.

Jaký je rozdíl mezi klasickou a bambusovou viskózou?

Klasická viskóza se vyrábí z dřevní hmoty pomocí chemického procesu, zatímco novější bambusová viskóza se vyrábí z celulózy bambusových vláken.

Bambusová viskóza se někdy označuje jako “ekologická” alternativa klasické viskózy, protože bambusy jsou rychle rostoucí plodiny s nízkou potřebou vody a bez potřeby pesticidů nebo hnojiv. Nicméně, samotný proces výroby bambusové viskózy může být stále energeticky náročný a může produkovat odpadní látky, ale je to zkrátka lepší, než klasické materiály. Právě klasické materiály jsou velmi energicky náročné a také se na ně spotřebuje velké množství vody.

Pokud jde o vlastnosti těchto dvou typů viskózy, bambusová viskóza má obvykle jemnější a více hebkou texturu než klasická viskóza a také určitě lepší schopnost absorpce vlhkosti. Na druhé straně může být klasická viskóza odolnější a snáze se udržuje při praní. Zkrátka vám vydrží déle.

Napište komentář k tomuto článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *