Co je dress code a jaké máme typy?

Různé události vyžadují rozdílné druhy dress code. Buďte napřed a oblečte se, jak se patří! Přečtěte si, jaké typy dress code existují a co to vlastně je.

Co je dress code?

Dress code je řada společenských norem, které určují pravidla oblékání na události, jako jsou svatby, akce, konference apod. Jestliže vyrážíte do společnosti a nevíte co si obléct, právě dress code vám hodně napoví.

Proč máme dress code pravidla?

Jakkoliv mohou být pravidla dress code nepříjemná, máme je proto, aby nám usnadnila život. Kromě toho nás ušetří rozpaků z toho, že jsme přišli na danou událost nevhodně oblečení.

Jaké existují typy dress code?

Existuje celkem sedm základních dress code typů. Přečtěte si, jaké to jsou a čím se vyznačují:

1. Business casual

Business casual se skvěle hodí na pracovní obědy nebo i přímo do kanceláře. Rozhodně s ním nezklamete ani budoucího zaměstnavatele na pracovním pohovoru.

Ženy: Business casual u žen definuje pouzdrová sukně nebo společenské kalhoty v kombinaci s halenkou nebo kvalitním topem. Z bot se k tomuto outfitu nejvíce hodí lodičky na středně vysokém podpatku.

Muži: Mužský business causal vzhled je definován elegantními kalhotami v kombinaci s košilí s límečkem. Přidejte mokasíny a pánské doplňky, jako jsou například hodinky na zápěstí.

2. Cocktail

Cocktail dress code je obvykle doporučovaný na narozeninové oslavy, večerní a letní společenské akce.

Ženy: Oblékněte si mini nebo midi šaty s volánky. Využít můžete klasické krátké černé šaty, které jsou základem téměř každého šatníku. Doplňte je decentními šperky dle své nálady.

Muži: Zkombinujte tmavý oblek a kravatu. Přidat můžete i pánské šle. V závislosti na neformální atmosféře dané akce je možné vzít si místo obleku pouze tmavé džíny v kombinaci se sakem a kravatou.

3. White tie

White tie dress code je velmi formálním druhem oblékání. Využijete ho především na svatby nebo při návštěvě divadla či opery.

Ženy: Nutností jsou dlouhé plesové šaty. Doplnit je můžete rukavicemi nebo okouzlujícími šperky. Nezapomínejte ani na účes a večerní líčení.

Muži: Sáhněte po obleku nebo smokingu a bílém motýlku. Dbejte na vysokou kvalitu vámi vybraného oblečení.

4. Black tie

Tento dress code je opět formálním typem oblékání, který se hodí na svatby, různé politické akce anebo plesy.

Ženy: Jasnou volbou pro black tie jsou plesové šaty dlouhé minimálně po kotníky.

Muži: Potřebujete tmavý oblek nebo smoking, který zkombinujte s bílou košilí a kravatou nebo motýlkem. Vzít si můžete i vestu. Inspirujte se formálním dress code pro muže.

5. Semi-formal

Semi-formal si představte jako něco mezi black tie dress code a cocktail dress code. Využijete jej na svatby, promoce nebo různé oslavy.

Ženy: Vytvořte semi-formal outfit pomocí krátkých černých šatů s délkou nad nebo těsně pod kolena.

Muži: Kvalitní oblek je důležitou součástí semi-formálního outfitu. Kromě černé můžete zvolit i námořnickou modrou, pastelově hnědou nebo šedou barvu. Pohrajte si s doplňky, jako jsou hodinky, vesta, kravata nebo manžetové knoflíčky.

6. Casual

Casual neboli ležérní dress code je velice uvolněný a pohodlný styl oblékání, který se hodí nejen v každodenním životě, ale i na různé neformální akce během roku.

Ženy: Ať už si obléknete kalhoty, sukni nebo šaty, neuděláte chybu. Přidat můžete baleríny, sandály nebo třeba tenisky.

Muži: Kalhoty, džíny nebo kraťasy jsou skvělou volbou. Přidat můžete mokasíny.

7. Business formal

Business formal je definován jako formálnější styl oblékání vhodný do práce nebo na pracovní pohovor.

Ženy: Vezměte si sukni nebo kalhotový kostým, či pouzdrové šaty. Přidejte lodičky a decentní doplňky. Inspirujte se na formálním business oblečením pro ženy.

Muži: Tmavý oblek společně s kravatou a klasickou košilí vytvoří ten pravý business formal vzhled. Přidat můžete i vestu.

Napište komentář k tomuto článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *