Tanga a jejich historie: Více fascinující, než jste čekali

Tanga jsou paradoxně spojovány se sexualitou, ale zároveň funkčností a diskrétností. Říkáte si, tanga a diskrétní? Když je nosíte pod oblečením, abyste zabránili vzniku obávaných viditelných linií kalhotek, pak jsou absolutně diskrétní. V dnešní době jsou tanga běžným střihem spodního prádla, ať už jde o krajkovou nebo elastickou variantu. Tak málo látky, a tak dlouhá historie. Tato tenká silueta kalhotek prošla dlouhou, klimatologů cestou ke své současné všudypřítomnosti. Ponořte se hlouběji do tématu: tanga a jejich historie a zjistíte, že prošly poměrně velkým vývojem, zejména v posledních třech desetiletích.

Diskuse o ženské nahotě dala počátku popularizace tang. Během světové výstavy v New Yorku, v roce 1939, si dívky poprvé osvojily nošení tang jako způsob, jak zůstat zahalená a přitom stále ukazovat svou kůži. Tak se obcházeli tehdejší zákony proti nahotě. V 60. letech se staly tanga velice populární především na pláži, v 80. letech se dokonce začaly rozšiřovat na pódia. Známou celebritou v tangách je zpěvačka Cher. Tím se tanga začala popularizovat, zpočátku se jevily jako skandální, ale přesto velice žádané spodní prádlo.

V 90. letech a počátkem 20. století se tanga rozšiřovala mezi všechny ženy, ale byl to risk plný adrenalinu vidět někoho v tangách či se o nich dokonce bavit se svými vsrtevníky. Říkáte si, že už je to spoustu let a tanga jsou běžnou součástí našich životů a pohodlí? I dnes, když celebrity sdílí na sociálních sítích fotku v tangách či se v nich dokonce objeví na červeném koberci, jejich vzhled se okamžitě dostane do titulků.

V článku se dozvíte, které významné okamžiky ovlivnily vývoj tang a kam se podle odborníků ubírá směr těchto dentálních nitek. Tanga a historie:

Historie

Věřte tomu nebo ne, tanga byla původně vyrobena pro muže. Domorodá skupina lovců a sběračů nosila tanga již v roce 42 000 př. n. l. Nosili je pro praktičnost při lovu i pro kulturní vyjádření. Minojští a mykénští muži pobíhali v bederních rouškách již v roce 3 100 př. n. l. Japonští sumo zápasníci si na západ oblékali takzvané mawashi, jejichž historie sahá až do roku 300 př. n. l. Ovšem stejně jako jiné oděvy původně navržené pro muže (viz vysoké podpatky a kabelky), se tanga v polovině 20. století začaly spojovat výhradně s ženským tělem.

1939-1989

V roce 1939 na světové výstavě v New Yorku starosta Fiorello La Guardia zakázal tanečníkům vystupovat nazí. Takzvané Showgirls byly oblíbeným počinem na světových veletrzích, tak aby toto pravidlo obešla, začaly nosit tanga.

Podle módního historika Einava Rabinoviče- Foxe se tanga začala stále více prolínat se životy, kdy tento střih byl zakomponován do plážového vzhledu. V 70. letech byli lidé na bikiny zvyklí, tudíž tanga byla přijatelná. Toto desetiletí, ještě před AIDS, byla rozšířena sexuální revoluce, v níž ženy prosazovaly svou rovnost a sexuální svobodu různými způsoby.

V 80. letech 20. století vstoupila tanga do populární kultury díky hudbě a módním ikonám. Cher, jakožto proslulá průkopnice tang, měla na sobě ve videoklipu If I Could Turn Black Time, z roku 1989, černá tanga. Její oblečení bylo v té době tak kontroverzní, že ho MTV musela odstranit ze svého hlavního vysílacího času kvůli diváckým a dokonce vládním výkřikům.

Tanga
Tanečníci na světové výstavě v New Yorku, 1939.
Cher tanga
Cher v tangách, 1989

Vrchol trendu

Smyslné kalhotky dosáhly svého největšího kulturního významu v 90. letech a na počátku 20. století. Veřejnost byla uchvácena během procesu impeachmentu prezidenta Billa Clintona v roce 1998, když slyšela o nechvalně známém „záblesku tang“, kde Monica Lewinski při flirtování s Clintonem odhalila šňůrky spodního prádla. „V tuto chvíli tanga upevnila svou pověst spodního prádla pro mužský pohled,“ říká Rabinovič-Fox.

Vzhled tang se měnil v symbol sexuality a upřímně řečeno nevhodnosti. V 90. a 20. století jsme byli opravdu, opravdu posedlí spodním prádlem celebrit (nebo jeho nedostatkem). Paris Hilton nosila viditelná tanga, často s teplákovými soupravami. Britney Spears tento styl oficiálně vlastnila během svého ikonického vystoupení na VMA 2000 s výraznými tangy přes její třpytivé body.

Victoria’s Secret

A kdo by mohl zapomenout na Sisqóovu skladbu Thong Song z roku 1999, která obsahuje grafické hudební video s mnoha a mnoha tangy? Sisqó tvrdí, že píseň zvýšila prodej tang Victoria’s Secret o 80 %. „Ať už je to působivé číslo doslovně pravdivé, nebo ne, jsem si jistý, že hudební videoklip někoho motivoval, aby si šel koupit tanga,“ přemítá módní prognostik Darian Harvin.

Vliv Victoria’s Secret na popularizaci tang jako sexy spodního prádla mužské fantazie nelze ignorovat. Fanoušci byli posedlí oblíbenou každoroční módní přehlídkou, na které vystupovali „andělé“ jako Gisele Bündchen, Adriana Lima, Tyra Banks a Alessandra Ambrosio kráčející po ranveji v podprsenkách a úzkých kalhotkách. Pro Jennifer Zuccarini, která v letech 2008 až 2011 pracovala ve Victoria’s Secret jako designová ředitelka, byla tanga nejoblíbenější prodávanou siluetou většiny lidí.

Přítomnost

Na konci roku 2010 se tanga začala znovu objevovat na ranvejích a červených kobercích jako vizuální prohlášení. V roce 2014 na předávání cen CFDA Rihanna ohromila dav svými šaty Adam Selman zdobené křišťály Swarovski, které odhalovaly spodní prádlo. A kdo by zapomněl na Bellu Hadid, která se procházela po dráze Versace jaro/léto 2021 v kalhotkách se slabými nitkami?

Po pandemii také prudce vzrostla popularita chození ven a nošení méně oblečení – včetně nahoty jako módního výrazu, odhalených břišních svalů a spodního prádla jako svrchního prádla. Rabinovič-Fox tvrdí, že tentokrát tanga vůbec nejsou o přitažlivosti, ale spíše o regeneraci těla při nošení. Sdílí, že ve svém kampusu na Case Western Reserve University slyší otevřenější diskuse o pohlaví a orientaci. “Zejména pro mladé lidi nejsou tanga pro jedno konkrétní pohlaví nebo jedno konkrétní tělo,” říká. “Tento trend není o znovuzískání hyperženskosti, ale spíše o: ‚Cítím se ve svém těle dobře, bez ohledu na to, jak vypadá.‘ Je to sexualita, ne sex.”

Značky

Mnoho značek proto nyní navrhuje spodní prádlo s ohledem na pohodlí a nositelnost (oproti čistému projevu pro mužský pohled). Zuccarini dodává: “Nejčastější stížnost, kterou slyším od lidí, kteří nemají rádi tanga, je, že jsou nepohodlná.” A se vzestupem inkluzivnějších značek spodního prádla přichází lepší zaměření na to, jak by daný kousek měl skutečně vypadat, když si ho obléknete. U Fleur du Mal mnoho jejich tang používá ohnuté okraje místo gumiček, aby se vám pásky nezaryly do kůže. Značka Parade se mezitím zaměřuje na spodní prádlo, které se neroluje ani nehrne, a jejich tanga chladí i odvádějí vlhkost.

Další značka, TomboyX, si klade za cíl navrhovat spodní prádlo pro těla v celém spektru pohlaví a velikostí. Značka upřednostňuje hedvábné elastické materiály, měkké látky, široké přední pokrytí a sametové nitě pro lepší pohodlí. Jejich nabídka zahrnuje různé střihy– mají dokonce „stahovací“ spodní prádlo. Vyhýbají se syntetických materiálům.

Budoucnost

Podle odborníků se popularita tang přenese do nebinárních a genderově neutrálních vzorů. Odborníci tvrdí, že originální nebinární návrhy oblečení a styling již nejsou normou. Jinými slovy, očekávejte, že vypasované, barevné unisex oblečení (včetně kategorií tang a spodního prádla) bude populárnější.

Rabinovitch-Fox navíc poznamenává, že tanga vždy zůstanou základem našich šatníků. „Žijeme v módních cyklech,“ říká – a položertem přemýšlí, zda někdy uvidíme babičky v tangách. Tento malý kousek látky, který lze jednoduše skladovat, bude vždy kulturně a společensky relevantní.

Non binary future

Napište komentář k tomuto článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *