Tipy, jak prát a skládat spodní prádlo?

Spodní prádlo musíme prát nejčastěji ze všech typů oblečení. Vyhněte se jeho poškození nebo dokonce sražení. Přečtěte si, jak prát a skládat spodní prádlo.

Jak prát spodní prádlo?

Většina lidí nepere spodní prádlo správně. Vzhledem k tomu, že jej pereme nejčastěji ze všech kousků oblečení, je důležité se na samotný prací proces soustředit. Přečtěte si, jak se starat o spodní prádlo a jak je šetrně vyprat.

1. Ruční praní

Nejprve naplňte umyvadlo nebo velký lavor vodou a přidejte cca jednu až dvě lžíce pracího prostředku. Následně vložte spodní prádlo a ujistěte se, že je zcela ponořené. Prádlo rukama jemně promněte a následně prsty nebo zubním kartáčkem třete nejvíce zatěžovaná místa spodního prádla, na kterých se nachází nejvíce bakterií. Spodní prádlo nechte máčet alespoň po dobu 15 minut.

Než prádlo vytáhnete, vyměňte vodu a pořádně je propláchněte, abyste zamezili usazení pracího prášku na kalhotkách a trenkách. Spodní prádlo vysušíte tím, že je vložíte do suchého ručníku, na který několikrát zatlačíte. Tím odstraníte veškerou přebytečnou vodu.

2. Praní v pračce

Jestliže se vám spodní prádlo nechce prát ručně, vložte jej do pracích sáčků. Prací sáčky jsou navrženy tak, že uchovají jemné prádlo v pračce v bezpečí, aniž by se z něj třením povolily nitky.

Pokud máte spodního prádla hodně, nebojte se jej vložit do pračky. Naplňte buben na jeho maximální hranici a prádlo vyperte. Tím, že je buben pračky plný, sníží se tření látek o sebe. Nezapomeňte na pračce pustit jemný cyklus praní.

Jakmile je prádlo vyprané nechte je volně uschnout na čerstvém vzduchu.

Tipy na praní spodního prádla

  • Spodní prádlo perte odděleně: Ochráníte tak jemné tkaniny před jejich poškozením. Kromě toho tím také zabráníte přenosu bakterií ze spodního prádla na ostatní kousky oblečení.
  • Přečtěte si štítek na oděvu, který vám pomůže se rozhodnout, zda raději vyprat tkaninu ručně nebo ji vložit do pračky.
  • Před praním odstraňte z oblečení skvrny pomocí odstraňovače skvrn nebo pracího prostředku. Zvlášť opatrní buďte při odstraňování skvrn z bílého oblečení. U barevného dejte naopak pozor, mohlo by se vybělit.
  • Spodní prádlo perte naruby, abyste snížili jeho opotřebení.
  • Nepoužívejte aviváž: Stejně jako když potřebujete odstranit zápach potu z oblečení, ani u spodního prádla se nevyplatí aviváž používat.
  • Vyhněte se sušení v sušičce, která může vaše spodní prádlo srazit.

TIP: Podívejte se také, jak prát podprsenky.

Jak skládat spodní prádlo?

Špatně složené spodní prádlo zabírá spoustu místa ve skříni a působí nevzhledně. Pokud toužíte po úhledně upravených hromádkách podívejte se na tipy, jak skládat spodní prádlo.

1. Kalhotky, trenýrky a boxerky

Vyzkoušejte KonMari styl! Tento druh skládání spodního prádla je jednoduchý způsob, který se skvěle hodí nejen pro kalhotky, ale i slipy nebo boxerky:

1. Spodní prádlo rozložte na rovný povrch.

2. Pravou půlku položte směrem do středu a vytvořte z ní obdélník.

3. Stejným způsobem přeložte i druhou stranu.

4. Spodní část přehněte na polovinu (nebo třetinu), dokud se nedotknete horního okraje.

5. Hotovo. Ve výsledku by mělo spodní prádlo být schopno stát i vertikálně.

2. Ponožky

Ušetřete si místo díky rolování. Tato praktická metoda funguje na všechny druhy ponožek.

1. Dejte ponožky na sebe a natáhněte je.

2. Mírně zastrčte horní okraj ponožky a posuňte jej o kousek dolů a dovnitř, směrem ke druhé ponožce.

3. Ponožky srolujte.

4. Jakmile jsou srolované, vložte palec do vnější ponožky a vršek přetáhněte přes celou srolovanou část.

5. Hotovo. Vaše ponožky jsou nyní srolované do malé ruličky.

3. Podprsenky

Podprsenky vám zřejmě zaberou nejvíce místa, protože jejich skládáním byste je zničili. Nikdy se je proto nesnažte příliš překládat nebo mačkat. Jak poskládat podprsenky?

1. Podprsenku rozložte na rovnou plochu.

2. Přeložte ji druhou polovinou přes sebe tak, aby košíčky zůstali vyboulené.

3. Zapínání vložte dovnitř.

4. Následně takto složte zbylé podprsenky a skládejte je košíčky na sebe.

Přečtěte si také o oversized stylu nebo o chinos kalhotách.

Napište komentář k tomuto článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *