Brože jsou trendy: Jak nosit a kombinovat?

Když slyšíte slovo brož, co vám jako první přijde na mysl? Možná vzpomínky na staré dobré časy, kdy jste prohrabovaly šperkovnici své babičky, která byla vždy plná starožitných pokladů. Nebo možná si vybavíte fotografie luxusních broží, které slavnostně nosila královna Alžběta II. na svých vyžehlených kabátech. Mimochodem, královna Alžběta II. údajně vlastnila zdrcujících 98 stylů broží. Ačkoli už uběhly dekády od doby, kdy byly brože považovány za módní doplňky, nyní se tento trend stává opět aktuálním. Návrháři se snaží vnést nový život do tohoto starého módního doplňku tím, že představují moderní verze broží na přehlídkových molech. Brože jsou opět trendy!

Královna Alžběta II.
Královna Alžběta II.

Chvilka dějepisu

Než se ponoříme do nedávné aktualizace trendu, pojďme si na chvilku připomenout příběh, který stojí za zdobenými špendlíky. Historie broží sahá až do 16. století ve formě ozdobných šerp, které byly odnímatelné. Pokud se podíváte na portréty králů (jako například královny Alžběty I. a II.) a italských renesančních žen, zjistíte, že do jejich oděvů byly pečlivě vpleteny perly a drahokamy. Časem se tyto detaily proměnily v brože, které pokrývaly dekolt a nakonec se staly samostatnou formou šperků (termín brož Stomacher se používá dodnes!).

V 16. a 17. století byly brože znakem bohatství, protože většina z nich byla vyrobena z drahých kamenů. Často byly používány i jako symbol společenského postavení. Vracíme se k historii designů z 30. a 40. let a naplňujeme mola výstředními modely, jejichž živé oděvy doslova přetékají surrealistickými drahokamy. Jinými slovy, nejnovější brože odvádějí pozornost zpět k odvážným šperkům, které vládly výše zmíněným minulým érám.

Brože na módních molech

Nově objevené zaujetí odvážnými brožemi dosáhlo vrcholu na přehlídkových molech podzim/zima 2024.

Kreativní ředitelka a módní ikona Miuccia Prada zdobila všechno od límečkových minišatů po dvouřadé kabáty směsicí vybraných ozdob. Tory Burchová ukázala brožované síťové topy. Také Chanel přistoupila na trend nečekaným způsobem a vyslala na mola modelky ve velkých kloboucích s honosnými brožemi.

Miu Miu
Miu Miu
Brože
Tory Burch
Chanel
Chanel

Fashion week

Módní hvězdy ulice také podpořily vzhled historických broží během módního měsíce této sezóny. Například stylistka a influencerka v New Yorku, Karen Blanchard, povýšila svou džínovou maxi sukni stříbrnou stylizovanou broží ve tvaru ruky. Na NYFW (New York Fashion week), spisovatel Jalil Johnson, přijal tento trend formou brože ve tvaru kuželky.

Cena Akademie- Oscar

Kromě módního měsíce byly brože přítomny v plné síle také na Oscarech 10. března. Režisérka filmu Minulé životy, Celine Song, například ozdobila své černé sako zlatou broží ve tvaru slona. Následně Sandra Hüller oslnila davy ve svých šatech od Schiaparelli, které byly zdobeny broží ve tvaru klíčové dírky. I módně uvědomělí mužští herci, jako Cillian Murphy a Robert Downey Jr., ozdobili své decentní obleky nápadnými špendlíky.

Kde koupit brož?

Pokud jde o nákup broží, módní specialisté tvrdí, že vintage je jedna z možností. Podle znalkyně v oblasti second handu se ceny těchto stylů pohybují od 100 do 100 000 Kč. Co se týče starých vzhledů, vedou rhinestony a diamanty. S oblibou se ale také vrací brože z bakelitu, což je forma plastu popularizovaná ve 30. a 40. letech. Na druhou stranu, pokud hledáte novou designérskou verzi, jistě najdete spoustu hodnotných možností na oblíbených webových stránkách.

Proč se tedy brože vracejí do módního popředí? Můžeme si to vysvětlit jako nostalgii, touhu po exkluzivitě a touhu po osobitosti v době, kdy je masová produkce často v popředí. Módní svět často hledá inspiraci v historii a transformuje ji do něčeho moderního a aktuálního. Brože nejsou jen ozdobou, jsou to příběhy a symboly, které nám umožňují vyjádřit naši individualitu a vkus. Ať už se rozhodnete pro vintage kousky s historií nebo si vyberete zářivě novou brož od oblíbeného návrháře, jedním si můžete být jistí – brože jsou zpět a jsou připraveny zaujmout své místo ve vaší šatní skříni i ve vašem srdci.

Napište komentář k tomuto článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *