Jak kvalitní pyžamo zlepšuje náš spánek?

Odborníci na spánek poukazují na důležitost nočních rituálů. Vytvořte si svůj rituál před spaním, který se stane klíčem ke kvalitnímu spánku. Nebudete muset počítat ovečky do tisíce, usnete rychleji a budete spát celou noc. Prospaná noc, no nezní to perfektně? Vyberte si kvalitní pyžamo a zlepšete tak svůj spánek.

Váš noční rituál může zahrnovat odlíčení make-upu a nanesení hydratačního nočního krému na pleť. Svému rituálu můžete dodat jiskru pleťovou maskou, kterou budete nanášet jedině před spaním. Dalším tipem je pití bylinkového čaje, který podpoří váš spánek. Uvařte si meduňkový, levandulový nebo heřmánkový čaj.

Heřmánkový čaj

Zlepšete svůj spánek uklidňující noční rutinou a výběrem uvolněného příjemného pyžama. Jak vybrat ty nejlepší kousky pro noční kvalitní spánek?

Vnitřní teplota

Zásadní je ten slavný okamžik, kdy vaše tělo a mysl konečně dosáhnou té nejvyšší úrovně ospalosti a usnete během chvilinky. Abyste se do této fáze dostali, musíte nejprve udělat pár věcí. Vaše vnitřní teplota musí klesnout o několik stupňů, aby se spustilo uvolňování melatoninu, hormonu ospalosti. Náš mozek používá tělesnou teplotu jako metodu, která určuje čas. Když teplota v noci přirozeně klesne, tělesná teplota by se měla zachovat stejně, což pro náš mozek signalizuje čas na odpočinek. Pokud tělo zůstane v teple, váš spánek může být nekvalitní. To, co si na sebe do postele oblečete, určuje také vaší tělesnou teplotu. Probuďte se ráno krásná a svěží.

Postel spánek

Pyžamo a spánek

Pro mnohé z nás je pyžamo považováno jako nadbytečný kousek v šatníku. Luxusní hedvábnou soupravu nebo bavlněnou košilku vnímáme jako módní požitek, než jako wellness péči. Podle odborníků je však pyžamo nezbytnou součástí noční rutiny. Pyžamo je vodítko pro naše tělo a mysl, že je čas jít spát. Společenské oblečení je běžnou záležitostí, což znamená, že často nosíte celý den to samé. Mnoho z nás chodí spát ve stejném oblečení, ve kterém vaříme večeři nebo uklízíme kuchyň. Když to děláme, oslabujeme spojení mezi spánkem a pyžamem. Nezáleží na tom, jaké máte pyžamo, pokud se liší od celodenního oděvu.

Pro některé z vás může být noční rutina hodinová, kdy pijete čaj, meditujete a čtete si. Pro jiné to může být pětiminutová rutina, kdy se postaráte o pleť a půjdete spát. Konzistence je zde klíčová. Pokud si oblečete pyžamo a provedete jakýkoliv malý rituál ve stejném pořadí a přibližně stejnou dobu, vytrénujete tak svůj mozek, aby se před spaním uvolnil.

Poloha ve spánku

Pokud spíte na boku, zvolte pyžamo, které se roztáhne a umožní vašim pažím a nohám neomezený pohyb. Klíčem ke kvalitnímu spánku je oblečení s dostatečným prostorem kolem ramen a boků. Pokud milujete spánek na břiše, nejlepší volbou jsou lehké a neomezující kousky, které umožňují snadné dýchání a netlačí vaše bříško. A pokud spíte na zádech, zvolte měkké a prodyšné látky.

Polohy ve spánku

Přizpůsobení počasí

Sezónní teplotní výkyvy absolutně ovlivňují i to nejlepší pyžamo, ve kterém pokaždé usnete. Pro teplejší měsíce zvolte pyžamo z organické bavlny nebo lnu, které je z lehké, prodyšné a splývavé látky. Hedvábí je skvělým materiálem pro přechodné počasí, protože umožňuje udržení chladné tělesné teploty. Pro chladnější období zvolte pyžamo z flanelu nebo bavlněného hedvábí.

Před koupí pyžama…

Při výběru pyžama nejdříve zvažte několik faktorů:

Pokud vám v noci bývá horko

Látky, jako měkká bavlna, hedvábí nebo bambus jsou dobrou volbou pro váš spánek, protože jsou prodyšné a pohodlné. Můžete si také vybrat materiál, jako je sportovní flís, ze kterého se vyrábí oblečení na cvičení. Takový materiál odvádí pot. Pokud si říkáte, že byste měli spát nazí, tak jste na omylu. Vaše tělo se bude potit bez ohledu na to, zda máte pyžamo či nikoliv. Když nemáte na sobě látku, která pomáhá odvádět a zadržovat pot, budete jen tak ležet ve svém potu, což není pohodlné ani příjemné. Nahatý spánek tudíž není řešením, proto si raději vyberte kvalitní pyžamo.

Pokud vám v noci bývá zima

I když je přirozené, že vaše tělesná teplota během noci klesá, některým z nás je v noci stále zima. Pokud je to váš případ, zvolte silnější pyžamo vyrobené z flanelu nebo flísu. Takový materiál vás zahřeje a zlepší vaši kvalitu spánku.

Máte objemnější hrudník?

Pohodlné usínání s objemnějším hrudníkem může být těžký úkol. Pyžamo vám v tomto problému může pomoci. Pokud potřebujete podporu prsou, protože vaše jedno prso míří při spánku na zádech na východ a druhé na západ, vyzkoušejte braletky. Měkké a flexibilní varianty bratelek udrží vaše prsa pohromadě, ale přitom nebudete mít pocit svázanosti. Vyhněte se příliš omezujícímu materiálu, který zadržuje teplo a omezuje přirozenou lymfatickou drenáž, která je regulována zdravým spánkem.

Máte citlivou pokožku?

Pokud se vám tvoří vyrážka při nošení určitého druhu látky, najděte pyžamo vyrobené z pohodlné a jemné látky. Vyhněte se syntetickým materiálům, jako je například polyester nebo nylon. Místo toho zvolte pyžamo z přírodního vlákna, jako je například bavlna. Předejdete tak jakémukoliv podráždění kůže.

Napište komentář k tomuto článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *