Jak vytvořit netoxickou domácnost?

Doma trávíme spoustu času – proto je vytvoření netoxického prostředí důležitou součástí péče o naše zdraví. Chemikálie jsou všude okolo nás. Jak vytvořit netoxickou domácnost?

Co je to netoxická domácnost?

Jednoduše řečeno – netoxické bydlení znamená nepřítomnost škodlivých chemikálií v domě. Rozhodnutí vytvořit netoxickou domácnost je o omezení chemikálií, které nějakým způsobem poškozují zdraví. Platí to pro všechny oblasti života, jako jsou předměty osobní péče (make-up, péče o vlasy apod.), potraviny, nápoje, čisticí prostředky, nábytek a další.

Proč je důležité vytvořit netoxické prostředí

Většinu času trávíme v domovech, kde spíme, jíme, ale také si hrajeme s dětmi. To poslední co bychom přitom chtěli, je žít v domě plném chemikálií.

Mezi výhody netoxického bydlení patří také:

  • Zlepšení kvality ovzduší v domácnosti.
  • Čistší a zdravější pleť.
  • Zdravější a plnohodnotnější jídlo.
  • Pomůžete zlepšit životní prostředí.

Vyhněte se chemikáliím

Vnitřní vzduch často obsahuje vyšší množství toxinů než venkovní ovzduší. Je to proto, že moderní domy, nábytek, spotřebiče, ale i další výrobky jsou plné látek nebezpečných pro naše zdraví.

Průměrně se v našich domovech nachází více než 62 různých druhů chemikálií, které se skrývají ve všem – od našeho oblíbeného mýdla na ruce až po dekorace v obývacím pokoji. Tyto chemikálie způsobují, že trpíme ve zvýšené míře alergiemi, migrénami, únavou, oslabením imunitního systému, ale také vážnějšími onemocněními.

Jedná se například o:

  • parabeny – zvyšující riziko rakoviny prsu,
  • ftaláty – ovlivňující reprodukci,
  • amoniak – způsobující podráždění kůže, dýchacích cest a zhoršení astmatu,
  • chlór – zhoršující astma, ničí střevní bakterie,
  • formaldehyd – dráždící pokožku, zhoršuje alergie a je spojován se vznikem rakoviny,
  • umělé vůně – spouštějící alergie a astma.

Jak vytvořit netoxickou domácnost?

Spousta lidí se obrací k zdravému životnímu stylu, který zaměřují na zdravé jídlo, pravidelné cvičení a kvalitní spánek. Vnější prostředí však často přehlíží. Je důležité se zaměřit i na kvalitu ovzduší, které dýcháme, kde nakupujeme nábytek nebo jakými produkty uklízíme náš dům.

1. Vyrobte si vlastní čističe

Jedná se o jeden z nejjednodušších kroků, který můžete udělat k netoxické domácnosti šetrnější k přírodě. Běžné výrobky jsou plné toxických chemikálií, které negativně ovlivňují naše zdraví. Přírodní alternativy čištění jsou nejen běžně dostupné v obchodech, ale jejich výroba je ještě jednodušší.

Na DIY výrobu čističe budete potřebovat ocet a vodu. Přidat můžete také citron nebo voňavé esenciální oleje. Stačí, když šálek octa smícháte s dvěma šálky vody a dvaceti kapkami citronu nebo esenciálního oleje.

2. Kupte si bio lůžkoviny

V posteli trávíme opravdu hodně času našeho života. Investujte proto do bio lůžkovin a zbavte se toxinů v ložnici. Hledejte povlečení z organické bavlny, konopí nebo jiných přírodních materiálů.

3. Zlepšete kvalitu vzduchu

Čistý vzduch je základem každé netoxické domácnosti. Pokojové rostliny jsou přírodními čističi vzduchu. Nejen, že jej přirozeně pročišťují, ale navíc vaší místnosti dodají jas a útulnost.

Pokud nejste zrovna nadšenými pěstiteli a právě jste se přestěhovali do nového bytu, bydlíte uprostřed města anebo jste si pořídili zcela nový nábytek, zvažte koupi čističky vzduchu. Čím novější domov a nábytek máte, tím více chemikálií se v něm nachází.

Čistička vzduchu rozkládá toxické látky a zajišťuje okysličené prostředí.

4. Oblékejte se udržitelně

Udržitelnost je téma dnešní doby. Vytvoření netoxické domácnosti zahrnuje i pochopení toxicity vašeho oblečení. Vzhledem k tomu, že oblečení nakupujeme převážně zcela nové, je plné chemikálií. Kromě toho je dalším problémem i plýtvání. Častými nákupy nového oblečení zatěžujeme totiž naši zemi.

Sáhněte proto raději po pěkném kousku z bazaru a oblékejte se udržitelně. Sestavte si kapsulový šatník. Pozor si dejte si na greenwashing.

5. Pozor na to, co jíte

Pokud jde o jídlo, snažte se nakupovat produkty od místních farmářů nebo pěstovat zeleninu na zahrádce. Je toho však hodně, co v okolí neroste a už vůbec ne celoročně. Nebojte se proto ani obchodů s potravinami – vždy však poctivě kontrolujte etikety.

Napište komentář k tomuto článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *